ENGELSİZ YAŞAM SANAT AKADEMİSİ

Engelli  Akademisi ;  Türkiye’nin en üst STK’sı olan Eğitim Konfederasyonu desteğiyle  ;  kültür ,sanat eğitimleri ve gösterileri ile  engelli arkadaşlarımızı topluma kazandırma ve meslek edindirme  projesini hayata geçiriyor. Bedensel, işitme ve görme engelliler ile Down sendromlu olan çocuklarımıza eğitim, sağlık, tedavi, araç gereç desteği verme, onları topluma kazandırma ve özel müfredat özel uygulamalı eğitimler ile hazırlanmış mesleki eğitim programları ile engeli çocuklarımıza istihdam sağlamak amacıyla kurulan Engelli Akademisi’nin hazırladığı bu sosyal sorumluluk projesi bir çok resmi kuruluş, üniversite ve vakıflarla çözüm ortaklığında hazırlanıyor.

Engelli akademisinin hazırlamış olduğu bu proje; İliria Balkan Üniversitesi, Freud Üniversitesi,  Yeni Pazar Üniversitesi ve Türkiye Disileksi Vakfı gibi birçok kamu kurumu, vakıf ve devlet üniversitemiz proje işbirliği ortaklığı ile yürütülecektir.

Eğitim konfederasyonumuz destek amacıyla kendi salonunu tahsis edecek, birçok ünlü ismin de katkıları ile tiyatro eğitmenlerimizin öğretiminde; yazıp, yöneten ve oynayan tiyatro sanatçılarının da engelli arkadaşlarımızdan oluştuğu tiyatro gösterileri sergilenecektir. Engelli arkadaşlarımızdan oluşan tiyatro oyuncuları akademimizde tüm eğitimlerini tamamlayacak ve Uluslararası geçerliliği olan Mesleki Eğitim Belgeleri Eğitim Konfederasyonumuz tarafından tamamen ücretsiz bir şekilde verilecektir.

Gösteriler, katılımcılara engelsiz bir yaşamla alakalı farkındalık mesajı verirken;  sıkılmadan izleyebilecekleri komedi tadında,  çocukları ve aileleri ile de birlikte katılabilecekleri bir sosyal aktivite olacaktır.  Tiyatro gösterilerimiz engelli arkadaşlarımız ve aileleri için ücretsiz, destek vermek adına katılan vatandaşlarımızın katılımları ile oluşturulan bütçe ile de dar gelirli ve yoksul ailelerimizin engelli doğmuş çocuklarına araç gereç ,sağlık, tedavi,  eğitim bütçesi, oluşturulacaktır.  Her tiyatro gösterisinin sonunda birden fazla ailemizin engelli doğmuş çocuklarına araç gereçleri takdim edilecek ve sizlerin de desteği ile birlikte daha güçlü olduğumuz için mutluluk duyacağız.

Ayrıca; beraberinde başka bir projemize daha destek sağlayacak olan bu sanat faaliyetlerimiz ile çocuk esirgeme kurumundaki 18 yaşını tamamlamış kız çocuklarımız için bir iş atölyesi kurulacak ve bir ilk gerçekleşecek. Selçuklu çinisi sanatının üç boyutlu hali, bu iş atölyesinde üretilerek hem kız çocuklarımıza bir meslek edindirilecek hem de kendi kültürümüzü yaşatmış, geliştirmiş ve ülkemizin her yerinde kullanılır duruma getirmiş olacağız.

Projemizin ve gösterilerimizin duyurusunu yapmak adına üniversitelerimizin sosyal sorumluluk projesi için ödevlendirdiği öğrencilerimizin de desteği ile birlikte sizlere ulaşım sağlayarak sizleri gösterilerimize davet etmek istiyoruz.

Farkındayız ki her birimiz bir engelli adayıyız ve biz el ele verdiğimizde çok daha güçlüyüz…

TOP